Treść artykułu


Instytut Medycyny Pracy im. prof. dr med. Jerzego Nofera bierze udział jako konsorcjant w przełomowym projekcie badawczym MULTI-PONS, który zakłada dogłębną analizę zjawiska wielochorobowości w Polsce. Projekt ten uzyskał prestiżowe 4. miejsce spośród 58 zgłoszeń w konkursie ogłoszonym przez Agencję Badań Medycznych na realizację badań epidemiologicznych dotyczących wielochorobowości.

Celem projektu MULTI-PONS jest zbadanie, jak często i w jakich warunkach pojawia się wielochorobowość w populacji polskiej. W ramach badania będzie analizowany wpływ czynników środowiskowych, stylu życia oraz ekspozycji zawodowej na rozwój wielu chorób jednocześnie. Powstanie również charakterystyka osób dotkniętych tym zjawiskiem. To podejście pozwoli na lepsze zrozumienie, jakie działania profilaktyczne mogą być skuteczne w walce z rosnącym problemem zdrowotnym w Polsce, jakim jest wielochorobowość. Dodatkowo, analizowane będą również długoterminowe powikłania zdrowotne po przebyciu COVID-19, co ma szczególne znaczenie w obliczu długofalowych skutków globalnej pandemii w kontekście obciążenia społeczeństwa.

- W związku ze starzeniem się społeczeństwa musimy zwrócić uwagę na to, że wraz z wiekiem dotyka nas wiele chorób. Często chorujemy nie tylko na jedną chorobę przewlekłą, ale jednocześnie na dwie, trzy lub więcej. Bardzo ważne jest zrozumienie jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia wielochrobowości. Zdobyta w ramach prowadzonych badań wiedza pozwoli na wypracowanie skutecznych programów profilaktycznych, które poprawią zdrowie populacji – podkreśla prof. dr hab. Kinga Polańska – Koordynator projektu w IMP, Kierownik Zakładu Środowiskowych i Zawodowych Zagrożeń Zdrowia.

MULTI-PONS zakłada nowatorskie metody badawcze, takie jak m.in. analiza mikrobiomu na podstawie próbek śliny, co jest unikalne w skali Polski oraz Europy. Projekt obejmuje również badania nad gammapatią monoklonalną o nieustalonym pochodzeniu w kontekście chorób niezakaźnych, co z kolei może otworzyć nowe możliwości diagnostyczne i prognostyczne. Pod wieloma względami MULTI-PONS jest projektem innowacyjnym, który przełoży się nie tylko na znaczącą poprawę zdrowia publicznego czy wypracowanie efektywnego systemu ochrony zdrowia, ale także przyczyni się do rozwoju medycyny. 

Badanie będzie prowadzone w trzech etapach, obejmujących rekrutację istniejącej już kohorty PONS (kontynuacja wcześniej prowadzonych działań) oraz badania nad kolejnymi pokoleniami uczestników – populacją dorosłych dzieci uczestników PONS (drugie pokolenie) oraz populacją pediatryczną (trzecie pokolenie). Łącznie badaniem zostanie objętych 14 648 osób, co pozwoli na zebranie obszernych danych epidemiologicznych, klinicznych oraz prognostycznych, niezbędnych do skutecznej profilaktyki i zarządzania wielochorobowością w Polsce.

Koordynatorem projektu jest dr hab. n. med. Marta Mańczuk, prof. Instytutu - Zastępca kierownika Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów; Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy. Natomiast konsorcjantem jest Instytut Medycyny Pracy oraz Świętokrzyskie Centrum Onkologii Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kielcach. 

- Instytut jest odpowiedzialny bezpośrednio za dwa zadania - ocenę wpływu ekspozycji zawodowej na zdrowie populacji (drugie pokolenie) oraz ocenę wpływu czynników związanych ze stylem życia i czynników środowiskowych na zdrowie dzieci (trzecie pokolenie). Zadania będą realizowane przez naukowców z Zakładu Środowiskowych i Zawodowych Zagrożeń Zdrowia, Zakładu Bezpieczeństwa Chemicznego oraz Centralnego Laboratorium. Pracując nad tym projektem będziemy mogli wykorzystać nasze wieloletnie doświadczenie w zakresie badań prospektywnych w kontekście zdrowia populacji – dodaje prof. Polańska.

Dziesięcioletni projekt MULTI-PONS stanowi znaczący krok naprzód w badaniach nad wielochorobowością w skali kraju, łącząc innowacyjne podejścia badawcze, wieloletnie doświadczenie oraz wiedzę naukowców z praktycznymi rozwiązaniami. Uzyskane wyniki przyczynią się do poprawy jakości opieki medycznej oraz zrozumienia istoty i w efekcie ograniczenia obciążania wielochorobowością. Dzięki zdobytym informacjom będzie możliwe wypracowanie oraz dostarczenie nowych, skutecznych narzędzi do walki z wielochorobowością, co przyczyni się do poprawy jakości zdrowia polskiego społeczeństwa. 



Projekt MULTI-PONS: kontynuacja obserwacyjnego kohortowego badania prospektywnego PONS w zakresie monitorowania zjawiska wielochorobowości w populacji Polski jest finansowany ze środków budżetu państwa od Agencji Badań Medycznych i wyłoniony w ramach konkursu na realizację badań epidemiologicznych dotyczących wielochorobowości (ABM/2023/3).

Umowa na realizację badania podpisana została: 15.04.2024 r.
Okres realizacji badania: 01.05.2024 r. – 30.04.2034 r.
Całkowita wartość projektu: 21 800 838,40 zł
Dofinansowanie ze środków budżetu państwa: 21 800 838,40 zł
Kwota dofinansowania dla IMP: 2 892 922,75 zł
 

Udostępnij:

Może Cię zainteresować

Dołącz do naszej listy mailingowej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi informacjami