Z przeprowadzonego w Polsce w latach 2018 - 2021 kompleksowego badania stanu zdrowia psychicznego społeczeństwa (badanie EZOP II) wynika, że 3,85% Polaków cierpi na depresję, co przekłada się na około 1 mln 213 tys. osób.
Każdy z nas czasami czuje się smutny, przygnębiony lub po prostu jest w złym humorze. Jednak niektórzy ludzie doświadczają tych emocji intensywnie przez długie okresy czasu - tygodnie, miesiące, a nawet lata.
Depresja to coś więcej niż tylko kiepski nastrój - to poważny stan, który wpływa negatywnie
na zdrowie fizyczne i psychiczne!
Pierwsze objawy depresji często nie są kojarzone z samą chorobą. Czujemy się zmęczeni przytłoczeni, zestresowani. I to jest normalne! Przecież każdy z nas może mieć gorszy dzień. Jednak kiedy złe samopoczucie przedłuża się w czasie lub co gorsza nasila i wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie, wówczas jest to sygnał alarmowy.
Z depresją jest jak z lawiną, która początkowo wydaje się mała i niegroźna. Z czasem jednak przybiera na sile i doprowadza do wielu zniszczeń.
Pamiętaj! Nieleczona depresja może się nasilać i prowadzić do alienacji, obniżenia jakości życia, a nawet samobójstwa. Dlatego warto zadbać o siebie już w początkowych jej objawach.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat depresji (objawów i czasu trwania), zapraszamy do przeczytania materiałów psychoedukacyjnych, które zostały opracowane przez zespół specjalistów w ramach międzynarodowego projektu EMPOWER.
www.antistigma.empower-project.eu