Instytut Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera w Łodzi został przyjęty do UE Sieci Laboratoriów Walidacji Metod Alternatywnych (EU-NETVAL; European Union Network of Laboratories for the Validation of Alternative Methods) w 2015 roku.
Sieć EU-NETVAL została ustanowiona przez unijne laboratorium referencyjne ds. walidacji metod alternatywnych (EURL-ECVAM; the European Union Reference Laboratory for alternatives to animal testing) w odpowiedzi na przepisy Dyrektywy 2010/63/UE w sprawie ochrony zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych. Obecnie EU-NETVAL liczy już 37 członków sieci EU-NETVAL, którzy zostali wybrani według wcześniej określonych kryteriów kwalifikowalności i poparci przez Krajowe Punkty Kontaktowe. Misją EU-NETVAL jest zapewnienie wsparcia dla badań walidacyjnych EURL ECVAM, które służą do oceny wiarygodności i adekwatności metod alternatywnych mających na celu zastąpienie, ograniczenie lub udoskonalenie wykorzystywania zwierząt do celów naukowych.
W latach 2019-2021 CMA brało udział w pierwszej części badania walidacyjnego testu T-screen z użyciem linii komórkowej GH3 (T-screen assay using GH3-cell line; 8a). Kierownikiem badania była dr Joanna Roszak.