Treść artykułu


Z przyjemnością informujemy, że Instytut Medycyny Pracy im. prof. dr med. Jerzego Nofera jest partnerem w międzynarodowym projekcie pn. "Discovering the Causes of Three Poorly Understood Cancers in Europe" (DISCERN), którego celem jest zrozumienie przyczyn występowania w Europie trzech słabo poznanych rodzajów nowotworów: raka nerki, raka trzustki oraz raka jelita grubego. Projekt ma również na celu wyjaśnienie geograficznego zróżnicowania ww. nowotworów, w tym wysokiej zapadalności w Europie Środkowej i Wschodniej.

DISCERN jest realizowany przez europejskie konsorcjum, pod koordynacją Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC). W skład konsorcjum wchodzi łącznie 19 instytucji, w tym osiem uniwersytetów, osiem niezależnych instytutów badawczych i trzy organizacje pacjenckie. Partnerzy pochodzą z Belgii, Czech, Estonii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Norwegii, Polski, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Projekt finansuje Komisja Europejska, w ramach programu ramowego Horizon Europe (Misja Rak).

W naszym Instytucie, projekt jest realizowany przez Zakład Środowiskowych i Zawodowych Zagrożeń Zdrowia, pod kierownictwem prof. dr hab. Kingi Polańskiej. Cieszymy się, że możemy przyczynić się do tego ważnego przedsięwzięcia, które ma na celu poprawę zrozumienia i leczenia chorób nowotworowych na naszym kontynencie.

Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na stronie: discern.iarc.who.int
Udostępnij:

Może Cię zainteresować

Dołącz do naszej listy mailingowej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi informacjami