Treść artykułu
Badanie
Weź udział w badaniu „Laboratorium Miejskie - Urban Lab” i pomóż nam dowiedzieć się jak Łódź wpływa na zdrowie mieszkańców!

Instytut Medycyny Pracy w Łodzi zaprasza do udziału w badaniu naukowym „Miejskie Laboratorium – Urban Lab”, którego celem jest wskazanie czynników środowiskowych i społecznych charakterystycznych dla mieszkańców populacji miejskich. Badanie pozwoli ustalić jak miejski expozom - w tym przypadku łódzki – wpływa na zdrowie i życie mieszkańców, a także czy łodzianie są szczególnie narażeni. Zdobyta wiedza będzie miała kluczowe znaczenie dla realizacji skutecznych programów prewencyjnych oraz interwencyjnych wspierających zdrowie populacji miejskiej.

"Laboratorium Miejskie" jest realizowane w ramach międzynarodowego projektu badawczego EXPANSE, finansowanego z programu Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020”. W skład konsorcjum realizującego ten projekt wchodzi kilkanaście jednostek badawczych z całego świata. Badania w ramach "Laboratoriów Miejskich" są realizowane w 5 europejskich miastach - Amsterdamie, Atenach, Bazylei, Barcelonie oraz Łodzi - i zapewniają dostęp do informacji dotyczących ekspozycji na czynniki środowiskowe. Koordynatorem badania prowadzonego w Łodzi jest Instytut Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera.


Jakie warunki trzeba spełnić, aby wziąć udział w badaniu?

Przede wszystkim trzeba być pełnoletnim mieszkańcem Łodzi, rozumieć język polski, posiadać smartfon z dostępem do Internetu, potrafić zainstalować i korzystać z aplikacji oraz nie mieć trudności z noszeniem urządzeń elektrycznych o wadze około 0.5 kg podczas wykonywania codziennych czynności.


A co będzie musiał zrobić uczestnik badania?

Wszyscy ochotnicy po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego i pozytywnej weryfikacji otrzymają urządzenia pomiarowe, które będą im towarzyszyć w czasie badania. W paczce, która zostanie przesłana pod wskazany adres każdy uczestnik znajdzie:

  • mobilny czujnik SODAQ oraz stacjonarny czujnik SODAQ (do zainstalowania w domu),
  • silikonową opaskę na nadgarstek,
  • lokalizator GPS,
  • opaskę monitorującą aktywność fizyczną,
  • zestaw do samodzielnego pobrania krwi (2 krople).

W czasie badania ochotnicy będą również proszeni o wypełnienie kwestionariusza poprzez wykonywanie poleceń w aplikacji na własnym telefonie.


Jak zgłosić się do badania?

Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące projektu, badania, a także formularz zgłoszeniowy, można znaleźć na stronie: www.expanse.imp.lodz.pl. Zapraszamy do rejestracji!


Więcej na temat badania można również znaleźć w artykule Jak miasto Łódź wpływa na zdrowie mieszkańców - zaproszenie do udziału w badaniu.Udostępnij:

Może Cię zainteresować

Dołącz do naszej listy mailingowej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi informacjami