Treść artykułu
Videonystagmografia (VNG) - badanie błędnika

Videonystagmografia (VNG) - badanie błędnika

Videonystagmografia (VNG) to jedno z najnowocześniejszych badań narządu równowagi, a szczególnie błędnika. Wykonuje się je u osób, które mają problemy z utrzymaniem równowagi lub cierpią na zawroty głowy.


Videonystagmografia - jak wygląda badanie?

W trakcie badania pacjent zakłada specjalne okulary z kamerą (przypominające gogle), które rejestrują ruch gałek ocznych, wywołanych pobudzeniem błędnika i struktur z nim związanych. Podczas badania wykonywanych jest kilka testów potrzebnych do pełnej diagnostyki zaburzeń błędnika, a jest to m.in.:

  • próba oczopląsu spojrzeniowego,
  • próba ruchów sakkadowych,
  • optokineza,
  • próby w fotelu obrotowym,
  • próba kaloryczna, w której naprzemiennie wlewa się do uszu zimną i ciepłą wodę (o temperaturze 30 i 44 stopni Celsjusza), aby pobudzić  błędnik.

Dodatkowo wykonujemy również badanie posturografii.


Videonystagmografia - przygotowanie do badania

Przed badaniem wskazana jest wizyta u audiologa/otolaryngologa lub lekarza rodzinnego, który wykona badanie otoskopowe oraz oczyści przewód słuchowy z zalegającej woskowiny. W dniu badania potrzebna jest pisemna informacja od lekarza o braku przeciwskazań do badania VNG.

Pacjent 7 dni przed badaniem proszony jest o odstawienie leków zapobiegających zawrotom głowy np. Betaserc (do omówienia przy zapisie na badanie). W dniu badania należy być co najmniej 2 godziny po posiłku. Panie na badanie zgłaszają się bez makijażu (nie tuszować rzęs, bez sztucznych rzęs). Po badaniu VNG nie jest wskazane prowadzenie samochodu.

Po badaniu pacjent otrzymuje wydruk najważniejszych testów VNG oraz opis lekarza wraz z komentarzem i zaleceniami. Dla opisu potrzebna jest dokładnie wypełniona ankieta, którą pacjent otrzymuje w dniu badania.