W dniu 7 września 2014 roku, w Domu Łódzkim w Brukseli,  w ramach corocznego Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast, odbyło się sympozjum pt. ”Managing Health Inequalities”. Było ono współorganizowane przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Regionalne Biuro Województwa Łódzkiego w Brukseli oraz Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi, a jego celem  było zwrócenie uwagi na nierówności w dostępie do opieki zdrowotnej, jak również nawiązywanie współpracy w ramach międzynarodowych projektów badawczych.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem i zgromadziło ponad 100 uczestników, wśród których znalazły się osoby kształtujące politykę zdrowotną w swoich regionach, menedżerowie projektów badawczych, przedstawiciele europejskich organizacji pozarządowych, środowiska akademickiego i świata biznesu.

Wydarzenie zostało otwarte przez reprezentującego Komisję Europejską Pana Andrzeja Rysia, Dyrektora Departamentu Systemów Opieki Zdrowotnej i Produktów Zdrowotnych w Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Konsumentów, który przedstawił unijne instrumenty służące zapobieganiu nierównościom zdrowotnym.

Następnie prelekcje wygłosili eksperci, którzy nawiązywali do tematu przewodniego sympozjum w kontekście polityki regionalnej: Martín Guillermo Ramirez, Sekretarz Generalny Association of European Border Regions (AEBR); César Santos, Sekretarz Generalny ds. Opieki Zdrowotnej (SES), Region Extramadura; Lilijana Madjar, Dyrektor Agencji Rozwoju Regionalnego, Region Lublana; Soňa Měrtlová, Dyrektor ds. Polityki Zdrowotnej, Region Wysoczyna; Nuno Pedro dos Santos Borges Marques, Zastępca Prezydenta Komisji ds. Koordynacji i Rozwoju Regionu Algarve; José Robalo, Prezydent ds. Administracji Zdrowotnej, Region Antalejo; i Silvana Tilocca, Dyrektor Departamentu Polityki Zdrowotnej i Prewencji, Region Cagliari. Pierwszą odsłonę wydarzenia zakończyła dyskusja uczestników z ekspertami.

Drugą część spotkania stanowiła sesja brokerska, której celem było nawiązywanie kontaktów w ramach międzynarodowych projektów badawczych, skupionych wokół 5 zakresów tematycznych, tj.: zdrowe starzenie się,  technologie informatyczno-komunikacyjne, bezpieczeństwo żywności, koordynacja w opiece zdrowotnej, monitorowanie i ewaluacja projektów badawczych. Każdy z tematów moderowany był przez eksperta z danej dziedziny. Moderatorem części poświęconej zdrowemu starzeniu się, która zgromadziła największą liczbę uczestników,  była prof. dr hab. med. Jolanta Walusiak-Skorupa, która wraz z pozostałymi przedstawicielami IMP (dr hab. Martą Wiszniewską, mgr. Maciejem Dobrasem oraz mgr. Piotrem Sakowskim) podjęła bardzo owocną dyskusję z reprezentantami kilkunastu krajów (włącznie z przedstawicielami Chińskiej Republiki Ludowej). Efektem dyskusji są nowe kontakty, które w przyszłości  być może zaowocują realizacją wspólnego projektu. Konwencja sesji brokerskiej bardzo spodobała się uczestnikom, którzy po spotkaniu odnosili się do niej w samych superlatywach.

Wydarzenie odbiło się również szerokim echem w Komitecie Regionów i w Komisji Europejskiej.
Prezentacje, charakterystyka ekspertów panelu dyskusyjnego i zakresu tematycznego sesji brokerskiej dostępne są na stronie wydarzenia:
http://opendays2014.lodzkie.pl/?page_id=378

Prelekcje z innych spotkań warsztatowych, dostępne są na stronie głównej ‘Open Days’:
http://ec.europa.eu/regional_policy/conferences/od2014/presentations_frame.cfmpowrót

Nasze wydawnictwa

Formularz zwrotny

Masz spostrzeżenia dotyczące strony?

wypełnij formularzStrzałka


Copyright © 2008 IMP