15 kwietnia 2011 roku w auli Instytutu odbyły się cztery wykłady dla młodzieży poświęcone zagrożeniom zdrowotnym w ramach XI edycji Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki. Pod zbiorczym tytułem "Młodzieżowy survival, czyli o dopalaczach, życiu w necie i na diecie" nasi pracownicy przybliżyli uczniom liceów i gimnazjów problemy związane z dopalaczami, nieprawidłowym żywieniem, agresją elektroniczną i prawidłową postawą przy korzystaniu z komputera.

Transmisje z lekcji festiwalowych:

1. Otwarcie - prof. dr hab. med. Konrad Rydzyński, dyrektor IMP

2. Dopalacze, fakty i mity - lek. Konrad Śliwkiewicz, dr hab. Anna Krakowiak

W jaki sposób jednorazowe przyjęcie dopalaczy może być groźne dla zdrowia? Jakie są główne grupy nowych substancji psychoaktywnych obecne w Polsce i w europie? Jakie dają objawy? Jaki jest wpływ zatrucia etanolem na obecność objawów niepożądanych po przyjęciu dopalaczy?

3. Jak zdrowo korzystać z komputera? - dr Zbigniew Jóźwiak

Na czym polega ergonomiczna organizacja stanowisk komputerowych (w pracy, szkole i domu)? Jakie są zasady wyboru i poprawnego wykorzystania – dostosowania do indywidualnych potrzeb – elementów wyposażenia komputera, w tym laptopów? Projekcja zawiera także warsztaty dotyczące poprawnej konstrukcji i dostosowania komputerowych stanowisk pracy do możliwości użytkowników.

4. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe - przyczyny, rodzaje - mgr Adrianna Potocka

Jakie jest znaczenie prawidłowego odżywiania dla współczesnego człowieka? Skąd biorą się różne problemy związane z jedzeniem? Co decyduje o tym, co i ile zjadamy? Czy współczesny człowiek bardziej je żeby żyć, czy żyje żeby jeść? Jakie są konsekwencje emocjonalnego jedzenia i restrykcji dietetycznych?

5. Komunikacja zapośredniczona - dr Jacek Pyżalski

Jaka jest specyfika komunikacji za pośrednictwem Internetu? Jakim mechanizmom psychologicznym jesteśmy poddani w Internecie? Jakie są korzyści i zagrożenia w komunikacji elektronicznej dla relacji międzyludzkich? Czym jest agresja elektroniczna (cyberprzemoc)?

Wszystkie projekcje znajdują się >>pod tym adresem<<