Impreza festiwalowa ma charakter lekcji połączonych z pokazami multimedialnymi oraz na żywo i obejmuje następujące zagadnienia:

Dopalacze, fakty i mity (lek. Konrad Śliwkiewicz, dr hab. Anna Krakowiak) – Wykład odpowie na pytanie, w jaki sposób jednorazowe przyjęcie dopalaczy może być groźne dla zdrowia. Przedstawione zostaną główne grupy nowych substancji psychoaktywnych obecne w Polsce i w Europie w 2010 roku z podziałem w zależności od obrazu zatrucia. Omówiony zostanie także wpływ zatrucia etanolem na  obecność objawów niepożądanych po przyjęciu dopalaczy.

Jak zdrowo korzystać z komputera? (dr Zbigniew Jóźwiak) - Tematem lekcji festiwalowej będzie ergonomiczna organizacja stanowisk komputerowych (w pracy, szkole i domu), której celem jest profilaktyka dolegliwości związanych z długotrwałą obsługą komputerów. Przedstawione zostaną zasady wyboru i poprawnego wykorzystania – dostosowania do indywidualnych potrzeb – elementów wyposażenia komputera, w tym laptopów. Lekcja połączona będzie z pokazem i warsztatami dotyczącymi poprawnej konstrukcji i dostosowania komputerowych stanowisk pracy do możliwości użytkowników.

Nieprawidłowe nawyki żywieniowe – przyczyny, rodzaje i zagrożenia z nich wynikające (mgr Adrianna Potocka) – Wykład dotyczy znaczenia prawidłowego odżywiania dla współczesnego człowieka. Wiele wskazuje na to, że czynność jedzenia w coraz większym stopniu przestaje pełnić podstawową funkcję, jaką jest dostarczanie niezbędnej  energii do utrzymania organizmu przy życiu. Nierzadko nasze potrzeby fizjologiczne (głód, pragnienie) stają się wtórne do naszych potrzeb psychicznych (pragnienie szacunku, uznania, miłości) – co prowadzić może do pojawienia się różnych problemów związanych z jedzeniem. Nieprawidłowości w sposobie jedzenia mogą obejmować przejadanie się jak i głodzenie. O tym, co i ile zjadamy decyduje szereg czynników – od biologicznych (np.: płeć, wiek, głód fizjologiczny), przez cechy produktów (np.: ich jakość, trwałość, cena, estetyka),  aż po cechy społeczno–psychologiczne (np.: warunki konsumpcji, przyzwyczajenia, moda, reklama, nasze przekonania i stany emocjonalne).  Czy współczesny człowiek bardziej je żeby żyć, czy żyje żeby jeść? Lekcja zachęca do zastanowienia się nad swoim postępowaniem w sferze żywieniowej i omawia takie konsekwencje emocjonalnego jedzenia i restrykcji dietetycznych, jak anoreksja bulimia, nadwaga i otyłość.

Komunikacja zapośredniczona przez komputer – korzyści i zagrożenia (dr Jacek Pyżalski) - Zajęcia będą dotyczyć specyfiki komunikacji elektronicznej odbywającej się za pośrednictwem tzw. nowych mediów, np. internetu. Omówione zostaną jej podstawowe właściwości oraz mechanizmy psychologiczne, którym jesteśmy poddani komunikując się w taki sposób. Wskazane i omówione zostaną korzyści z komunikacji zapośredniczonej dla relacji międzyludzkich, a także potencjalne szkodliwe zjawiska, głownie agresja elektroniczna (cyberprzemoc).

Impreza skierowana jest do dorastającej młodzieży.

Aby zgłosić chęć uczestnictwa w imprezie, prosimy o kontakt: Katarzyna Knapik-Gawin, tel. 042 631 47 12

Ilość miejsc ograniczona. Wykłady odbędą się w auli IMP przy ul. św. Teresy 8.

Uwaga! W związku z ogromnym zainteresowaniem Instytut we współpracy z siecią Lodman stworzył możliwość obejrzenia transmisji video z lekcji festiwalowej (link).

Program ogólny imprezy:

10.00-10.20 Rozpoczęcie
10.20-11.00 Dopalacze, fakty i mity
11.00-11.40 Jak zdrowo korzystać z komputera?
11.40-12.20 Przerwa wraz z pokazami
12.20-13.00 Nieprawidłowe nawyki żywieniowe przyczyny, rodzaje i zagrożenia z nich wynikające
13.00-13.40 Komunikacja zapośredniczona przez komputer - korzyści i zagrożenia
13.40-14.00 Dyskusja, podsumowanie