15 kwietnia 2011 roku w auli Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi odbyły się cztery wykłady dla młodzieży poświęcone zagrożeniom zdrowotnym oraz agresji w sieci. Akcja zatytułowana "Młodzieżowy survival,czyli o dopalaczach, życiu w necie i na diecie" odbyła się w ramach XI edycji Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki i przybliżyła uczniom liceów i gimnazjów problemy związane z dopalaczami, żywieniem, agresją elektroniczną i nieprawidłową postawą przy korzystaniu z komputera.

Transmisje z lekcji festiwalowych:

1. Otwarcie - prof. dr hab. med. Konrad Rydzyński, dyrektor IMP

2. Dopalacze, fakty i mity - lek. Konrad Śliwkiewicz, dr hab. Anna Krakowiak
W jaki sposób jednorazowe przyjęcie dopalaczy może być groźne dla zdrowia? Jakie są główne grupy nowych substancji psychoaktywnych obecne w Polsce i w europie? Jakie dają objawy? Jaki jest wpływ zatrucia etanolem na obecność objawów niepożądanych po przyjęciu dopalaczy?

3. Jak zdrowo korzystać z komputera? - dr Zbigniew Jóźwiak
Na czym polega ergonomiczna organizacja stanowisk komputerowych (w pracy, szkole i domu)? Jakie są zasady wyboru i poprawnego wykorzystania – dostosowania do indywidualnych potrzeb – elementów wyposażenia komputera, w tym laptopów? Projekcja zawiera także warsztaty dotyczące poprawnej konstrukcji i dostosowania komputerowych stanowisk pracy do możliwości użytkowników.

4. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe - przyczyny, rodzaje - mgr Adrianna Potocka
Jakie jest znaczenie prawidłowego odżywiania dla współczesnego człowieka? Skąd biorą się różne problemy związane z jedzeniem? Co decyduje o tym, co i ile zjadamy? Czy współczesny człowiek bardziej je żeby żyć, czy żyje żeby jeść? Jakie są konsekwencje emocjonalnego jedzenia i restrykcji dietetycznych?

5. Komunikacja zapośredniczona - dr Jacek Pyżalski
Jaka jest specyfika komunikacji za pośrednictwem Internetu? Jakim mechanizmom psychologicznym jesteśmy poddani w Internecie? Jakie są korzyści i zagrożenia w komunikacji elektronicznej dla relacji międzyludzkich? Czym jest agresja elektroniczna (cyberprzemoc)?  

powrót

Nasze wydawnictwa

Formularz zwrotny

Masz spostrzeżenia dotyczące strony?

wypełnij formularzStrzałka


Copyright © 2008 IMP